Výživa

Ako si vybrať správne pamlsky pre psa

By 26. júla 2020 No Comments

Na trhu existuje veľké množstvo pamlskov, ako si však vybrať tie pravé, pre vášho psa?

Podľa hodnoty
Samozrejme, psovi pamlsok musí v prvom rade chutiť, aby bol ochotný prijmuť ho ako odmenu. Pes by si pamlsok mal brať ochotne a mali by ste mu vidieť na očiach, že si prosí ďaľší. Napríklad je ochotný preň ho splniť vašu požiadavku.

Na pamlsky sa dá ale pozrieť z niekoľkých aspektov a je dobré vedieť, aké sú ich klady a zápory, pretože vyberať psovi pamlsok len podľa toho, ako mu chutí nemusí byť vždy efektívne s ohľadom na úspešný tréning.

Podľa veľkosti
Keď psík pamlsok príliš dlho prežúva, stráca sa čas, ktorý ste mohli venovať ďalšiemu opakovaniu, pokiaľ napríklad psa len učíte nejaký cvik. Čím rýchlejšie zjedená odmena, tým rýchlejšie sa pes dokáže napojiť na to, čo mu naposledy prinieslo odmenu. Učenie je tak oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.
Preto veľa trénerov najčastejšie volí malé pamlsky, ktoré pes rýchlo zje.

Ak ale psa učíte napríklad cviky na diaľku, doporúča sa psa na konkrétnej vzdialenosti aj odmeniť. Ak zrovna nevyužívate odmeňovač, ktorý viete ovládať na diaľku, musíte k psovi prísť skôr, ako si po odmenu príde sám. Rrýchlejšie ako ku psovi prísť je hodiť mu pamlsok. V takomto prípade je vhodný väčší pamlsok, aby ho pes dobre videl alebo aby nezapadol do trávy, čo by opäť spomalilo tréning.

Podľa farby
Ideálne je prihliadať aj na farbu pamlsku, aby bol kontrastnej farby s povrchom. Samozrejme za predpokladu, že pes zbiera pamlsky zo zeme. Opäť pomôžete psovi rýchlejšie nájsť pamlsok a ho pes dokáže aj lepšie rozlíšiť od iných cudzých predmetov, ako sú napríklad drobné kamienky a pod.
Naopak, ak psovi pripravujete hlavolami, kde sa má pes orientovať svojím čuchom, pamlsky nenápadnej farby sú len výhodou a podporia v psovi želanú činnosť – spoliehať sa na svoj čuch a nie na zrak.

Podľa konzistencie
Pamlsky sa zvyknú kategorizovať ako mäkké, polomäkké, sušené, či tvrdé tzv. keksíky. Dokonca už existujú odmeňovacie tuby naplnené mletou zmesou, ktorá konzistenciou pripomína paštiku. Všetky pamlsky majú niečo do seba, záleží opäť na tom, čo psík uprednostňuje a hlavne, akým spôsobom budete počas tréningu odmeňovať. Pri mäkkých a polomäkkých pamlskoch si môžete veľkosť upravovať. Buď si ich vopred nakrájate, alebo z nich priamo počas tréningu odlamujete podľa potreby.
Sušené pamlsky tvoria veľkú kategóriu, procesy sušenia sú totiž rôzne. Zväčša to býva sušené mäso, ktoré môže byť napríklad vákuovo sušené alebo sušené mrazom. Konzistencia sušeného mäsa sa odvíja od toho, akou technológiou je sušené. Niektoré má skvelú konzistenciu, niektoré sú veľmi ľahké a niektoré sa príliš drolia.

Podľa zloženia
Naštudovať si zloženia pamlskov zaberie ozaj mnoho času. Uľahčiť vám to môže napríklad poradie prísad, ktoré sú napísané v zložení. Na prvom mieste by malo byť hlavne mäso. A tak ako aj ľudské potraviny, aj do psích pamlskov sa zvyknú pridávať umelé prísady a zložky, ktoré psom z krátkeho či dlhodobeého hľadiska neprospievajú. Napríklad ako je pšenica, či výrobky z kravského mlieka. Je na vašom rozhodnutí, či sa im vyhnete možno aj na úkor vyššej ceny.

Podľa funkčnosti
V poslednej dobe je moderné, pridať pamlskom nejakú hodnotu. Napríklad poznáme pamlsky na podporu imunity, či na lesklejšiu a krajšiu srsť alebo na zdravšie kĺby. Nezabúdajte na to, že takéto pamlsky nie sú liek a ak má váš psík nejaký problém, pamlsky vám ho vyliečiť nepomôžu. Takéto pamlsky sa skôr chápu ako podpora či výživový doplnok stravy, kde sa do daných pamlskov pridáva v malom množstve najaká prospešná látka s konkrétnym účinkom.

Podľa ceny
Žiaľ, pre množstvo peňaženiek vo vreckách trénerov je náročné siahnuť po kvalitných pamlskoch. A paradoxne sa na cenu pozerajú ako na najdôležitejší aspekt. Avšak neznamená, že čím drahší pamlsok, tým je lepší a zdravší. Od kvalít pamlsku sa odvíja úspešný tréning. Keď si zaplatíte drahý tréning a váš psík na ňom nebude chcieť spolupracovať, pretože sa mu nedostáva odmeny, ktorú by si rád zobral, peniažky by ste akoby vyhodili zo vzduchu a pamlsky, ktoré pes nechce jesť k nim môžete prihodiť tiež.

Tipy a triky
Nabudúce, keď so psom pôjdete trénovať skúste sa zamyslieť nad voľbou pamlskov. Spýtajte sa jednoduché otázky:
Chutia tieto pamlsky môjmu psovi?
Bude za ne ochotný pracovať aj v prostredí, do ktorého sa chystám?
Nebude sa nimi druhnúť, keď ich bude jesť rýcho za sebou?
Aké cviky nimi chcem odmeňovať a ako? (na diaľku, z ruky, z odmeňovača…)
Aká je farba plochy, na ktorej budem trénovať?

Niekedy sa nezhodnete na jednom druhu pamlsku, niekedy je potreba vziať na tréning viacero pamlskov s odlišnými vlastnosťami. Svoj výber poctivo zvážte hlavne v prípade, keď cestujete za tréningom niekoľko km a nemáte možnosť rýchlo sa vrátiť späť a siahnuť po iných pamlskoch. Keď psík nemá správnu pmotiváciu, tak zväčša nemá ten pravý dôvod plniť vaše očakávania. Myslite na to skôr, ako odchádzať z tréningu frustrovaný, že váš psík nespolupracuje. Vhodne zvolená odmena je základ úspešného tréningu.